תפריט סגור

ברית מילה רפואית – יתרונות וחסרונות

ברית המילה היהודית מוכרת עוד מימי ההיסטוריה ומהמסורת היהודית מזה אלפי שנים ואילו הרוח היהודית עודנה נשמרת במסגרת עריכת טקס המילה בימינו. ברית המילה מחברת את הבן היילוד למסורת היהודית ומשמרת את המנהג מזה דורות רבים. כיום, יותר ויותר הורים מבינים כי לטקס ברית המילה ישנם היבטים רבים ומגוונים, ביניהם שמירה על הסטריליות וזאת מבלי לוותר על הציביון היהודי ועל חשיבותה של המסורת היהודית. בשל התעוררות המודעות לחשיבות השמירה הן על הסטריליות מחד והן על הציביון היהודי מאידך, הורים רבים מעדיפים כיום לקיים את טקס ברית המילה באמצעות שירותיו של רופא מוהל מקצועי.

מי הוא רופא מוהל?

רופא מוהל הינו אדם אשר הוסמך לרפואה בתחומי כירורגיה, רפואת ילדים או רפואת נשים ברוב המקרים ועבר הכשרה רשמית לעיסוק מקצועי כמוהל. ברית מילה רפואית הינה טקס המכבד את מקורות היהדות מחד, אולם מבלי להתפשר על רמת הסטריליות והשמירה על מקצועיות הניתוח. מאחר ומדובר בפעולה ניתוחית כירורגית, חשיבות השמירה על הניקיון – בין אם באמצעות חומרים סטריליים ובין אם באמצעות כפפות הינה קריטית, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר  בעולל אשר נולד זה עתה ויש להגן עליו מכל משמר.

יתרונותיו של רופא מוהל

היתרון המשמעותי של מוהל רופא הינו בהענקת שירות כולל המכסה את שני התחומים: הן מבחינה מסורתית והן מבחינה רפואית, התינוק שלכם זוכה לקבל את ההגנה המלאה. בנוסף לכך, התינוק זוכה לעבור את הטקס בלא כאבים כלל, יתרון הנחסך ממנו בטקס ברית מילה רגיל, וזאת באמצעות חומרים מאלחשים המעניקים לתינוק את הרגיעה והשלווה במהלך הניתוח. מוהל שאינו רופא אינו רשאי לאלחש באמצעות חומרים אלו ולכן הפנייה אל מוהל רופא מבחינה זו יכולה להקל על התינוק את הכאב לאין שיעור.

מקרים לא צפויים במהלך הברית

יתרון משמעותי נוסף של ביצוע ברית מילה רפואית נובע מהיכרותו של הרופא את האנטומיה הגופנית וכן את מבנה אברי המין. רופא מוהל מקצועי יידע להתמודד עם מקרים של מום מולד המצריכים היערכות מיוחדת ותיקונים מסוימים לאחר הטקס. כמו כן, רופא מוהל יידע להתמודד עם כל מצב של סיבוך אשר עלול להתעורר במהלך הניתוח וכן לתת לו מענה מיידי. מוהל רופא מקצועי יוכל להעניק טיפול של תפירה או צריבה מקומית למקרים יוצאי דופן, מענה אשר מוהל חסר אותו.

ההיבט הדתי

מהבחינה הדתית, רופא מוהל אינו מחויב להיות אדם דתי על מנת שהברית תהיה כשרה למהדרין כך שבאמצעות ברית מילה רפואית ניתן לקיים את ההלכה היהודית באופן הטוב ביותר. הבחירה באיש מקצוע המנוסה בקיום ברית מילה ויכול לתת את המענה המושלם הן מבחינה דתית והן מבחינה רפואית, הולכת והופכת יותר ויותר פופולארית, ולא בכדי. הורים רבים המעוניינים לחסוך מילדם את תחושת הכאב והסבל, ומעדיפים להסתמך על עבודה מקצועית של אדם מנוסה, פונים לרופא מוהל בעל ניסיון רב שנים בתחום.

ההיבט המשפטי

טקס ברית המילה מציף לא מעט שאלות משפטיות שונות באשר לסתירה בין שני העולמות, זכות האדם לשלום גופו מחד וחופש הפולחן מאידך. התשובה יכולה להימצא בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו בו נקבע כי " איןפוגעיםבחייו, בגופו, אובכבודושלאדםבאשרהואאדם". וכן כי כל אדם זכאי להגנה על גופו ועל חייו. לפיכך, רופא מוהל מעניק את הפתרון המושלם ליישוב הקונפליקט.